(+48) 324727044 biuro@davis-acoustics

Platforma TIDAL

Muzyczna nirvana wspierana przez AVM

Co to jest Tidal

Tidal to platforma internetowa oferująca muzykę. Po prostu. Na urządzeniach typu smartfon, tablet czy zwyczajnie na komputerze można odtwarzać dowolne utwory, jakie znajdują się w przepastnej bibliotece Tidala. Liczy ona blisko 40 milionów utworów, a także niemal 100 tysięcy teledysków w jakości HD.Nie jest to jednak jedyny serwis, za pośrednictwem którego możemy słuchać ulubionych utworów przez internet. Na rynku funkcjonują również popularne Spotify czy Deezer. Ale też trzeba wymienić Apple Music czy Google Play Music w wariancie „All Access”. Jednak to przez Tidala posłuchamy muzyki w bezstratnym formacie FLAC, a więc jakość słuchania z internetu zrównana została z jakością płyty kompaktowej.

Są też serwisy typu iTunes, ale to inna bajka, bowiem tam kupuje się poszczególne utwory prawię jak płyty w sklepach. Tymczasem Tidal i pozostali wymienieni wyżej konkurenci to serwisy „streamingowe”. Oznacza to, że za odpłatny abonament miesięczny otrzymujemy dostęp do pełnej biblioteki utworów muzycznych, z której możemy korzystać przez cały czas, gdy tylko mamy dostęp do internetu (są też opcje słuchania offline).

Tidal jest pomysłem znanego amerykańskiego rapera Jaya-Z. Może nie wszyscy w Polsce o nim słyszeli, ale za oceanem jest niemal bogiem z dorobkiem 15 nagród Grammy oraz nakładem ponad 50 mln sprzedanych płyt. Nic dziwnego, że jest jednym z najlepiej zarabiających artystów. Jest także dobrym biznesmenem. W Tidala zainwestował niemal 60 mln dolarów. Jego idea jest popierana przez wiele znanych osób z branży muzycznej takich jak Madonna, Prince czy Daft Punk. A artyści stają się udziałowcami tej platformy. Dzieje się tak zapewne dlatego, ponieważ Tidal ma inną filozofię podejścia do rozliczeń niż jego konkurenci. Po prostu chce dbać o artystów. Aż 70% swojego przychodu oferuje twórcom, czyli muzykom. W innych serwisach nie było i zapewne wciąż nie jest tak kolorowo. Powyżej, wśród konkurentów Tidala nie wymieniliśmy serwisu WiMP, a to dlatego, że Tidal wchłonął WiMP-a i stanowi jego kontynuację i rozwinięcie.

Trendy

Tidal w krótkim czasie stał się najpopularniejszą platformą streamingową w Polsce, choć trzeba przyznać, że polski rynek jest pod tym względem wciąż bardzo mały. Do szybkiego wzrostu popularności Tidala przyczynił się kontrakt z operatorem sieci Play pozwalający użytkownikom na korzystanie z Tidala za darmo w ramach abonamentu.

Nie zmienia to faktu, że prognozy dotyczące całej branży są rozwojowe. Liczba użytkowników korzystających z serwisów streamingowych ma stale rosnąć, co pokazuje poniższa prognoza na wykresie. Już teraz warto przesiąść się na którąś z platform, a z racji wysokiej jakości dźwięku my rekomendujemy Tidala!

one-optimistic-forecast-for-the-music-industry-global-streaming-music-subscribers-paid-streaming-revenue_chartbuilder

Opłaty

Tidal oferuje dwa abonamenty miesięczne – Premium za 19,99 złotych oraz Hi-Fi za 39,99 złotych. Zróżnicowanie dotyczy tylko i wyłącznie jakości muzyki, jakiej możemy słuchać. W abonamencie Premium jest to jakość stratna AAC 320 kbps, natomiast w Hi-Fi to FLAC/ALAC 1411 kbps, 44,1 kHz/16 bit.

Tidal a AVM

Jak już powiedzieliśmy, słuchać muzyki z serwisów streamingowych można na niemal dowolnych urządzeniach. Na stronie internetowej Tidala można przeczytać:

AVM_CS_2.2_Black_PerspBezproblemowy odsłuch na telefonach, tabletach, komputerach i odtwarzaczach sieciowych. Ciesz się bezstratną jakością dźwięku na urządzeniach Apple: iPhonie, iPadzie, iPodzie i Macu, a także na komputerach PC i urządzeniach z systemem Android. Dodatkowo integracja z odtwarzaczami sieciowym wysokiej jakości, m.in. Sonos(US, UK i CA), Bluesound, Linn, Auralic, Mirage, Squeezebox, Amarra sQ, McIntosh, Wadia, Electrocompaniet i Meridian.

Jak widać, także wysokiej jakości odtwarzacze sieciowe oferują wsparcie dla Tidala. I chociaż na stronie www nie wymieniono firmy AVM, to dołącza ona do tego ekskluzywnego grona i daje tą możliwość. Zarządzenie słuchanymi piosenkami odbywać się może przez tablet czy smartfon albo przez pilota AVM.

Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego możliwości AVM na przykładzie systemu Inspiration CS 2.2 (o Tidalu od 12:41)

Podsumowanie

Najważniejsze w Tidalu są dla nas dwie kwestie:

  • Tidal oferuje wysoką jakość strumieniowanej muzyki (bezstratną)
  • Produkty firmy AVM obsługują go natywnie, tzn. nie potrzebujemy żadnego innego urządzenia, by odtwarzać muzykę przez Tidala. Wystarczy dostęp do internetu przez kabel sieciowy lub wifi i możemy cieszyć się muzyką w jakości CD